Kuda na ribu i morske plodove u Beogradu 12 proverenih lokacija
Iako je Srbija prilično “mesnata” zemlja, a u Beogradu nema previše mesta koja se specializuju baš za ribu, ipak ima lokala gde možete u njoj uživati. Predstavljamo vam glavne riblje lokacije grada, sa grilovanom hobotnicom, jastogom, grdobinom i finskom belom čorbom.
Jedan od vodećih ribljih lokala u Beogradu se nalazi u samom centru i može se pohvaliti raskošnim enterijerom i baštom. Izuzev par stavki, na meniju su samo riba i morski plodovi — od karpaća od gambora i hobotnice sa šparglama do raznovrsnih morskih delikatesa: jastog, školjke, škampi i karlo. Posebno preporučujemo lokalne specijalitete: crvenu riblju čorbu na ruski način ili belu na finski — “lohikeitto”.
U novobeogradski “Magellan” (koji, uzgred, uživa u Mišelinovoj preporuci) idemo na preko potrebnu dozu atmosfere morskog krstarenja. Enterijer je uređen u stilu luksuznog lajnerskog salona: podovi od tikovine, obilje sjajnih površina, maketa fregate iz doba velikih geografskih otkrića, zidni sat stilizovan kao kružni prozor, i, naravno, kormilo. Bez ustručavanja naručite brancin sa zapečenom palentom i sosom od gambora ili hobotnicu sa kremom od paradajza, pireom od blitve i dehidriranom maslinom.
Pojačanje na Đeram pijaci — restoran autorske ulične hrane “Tezga 54” od šefova restorana “Tata Mata” Borisa Siljića i Filipa Gačića. Meni pruža širok izbor ribe i mosrkih plodova: klasika ulične hrane fish’n’chips, rižoto sa kozicama i tikvicama, burger od tune, a poseban hit je hot-dog sa hobotnicom. U “Tezgi 54” nisu zaboravili ni na glavnu pratnju ribe — vinska karta je osmišljena do najsitnijeg detalja.
A tu je i sam “Tata Mata” — restoran, tačnije restorani, pošto ih u Beogradu ima dva (splav na Novom Beogradu i raskošna vila kod Vukovog spomenika), specijalizovani za dalmatinsku kuhinju. Od zanimljivih pozicija na meniju su grdobina — uprkos malo zastrašujućem izgledu izvanredno je ukusna i skoro nema kostiju. Služe je sa bešamel sosom, tartufima, pinjolima, prosekom i tikvicama. Od uobičajenijih jela u ponudi su tuna stejk i grilovana hobotnica, mada i nju dosta originalno serviraju — sa salsom i argentinskim sosom ćimićuri.
Ovaj beogradski splav je prava vila na vodi, sa kaminom na drva i udobnim pletenim nameštajem. Gastronomski restoran objedinjuje domaću i grčku, mediteransku kuhinju, koja nas zapravo i zanima. Ako ste za rečnu ribu, poručite smuđa šefa kuhinje, ako vam se jede nešto morsko — lignje ili grilovanu hobotnicu, dok je za veće društvo dobar izbor kilogram Jadranske ribe I kategorije: u set ulaze orada, zubatac, kokot i drugi stanovnici Jadrana.
U restoranu “Langouste”, preporučenom od strane Mišelinovog, možete pronaći izvrsna riblja jela, spremljena prema svim standardima francuske kuhinje. Na primer, riblji karpaćo, rižoto sa divljim pečurkama i gamborima, fileti jadranske ribe, pa čak i raskošni jastog (ali budite spremni da platite apsolutno raskošnu cenu). Još jedna prednost ovog mesta je potencijalno najbolji pogled na Savu u celom Beogradu: kroz krošnje drveća se vidi svaki brodić na reci.
Još jedan projekat fokusiran na morske plodove se nedavno otvorio u Silosima: bistro-restoran “Peers” (od kreatora barova “8” i “Axiom”, kao i kafea “Flat”). Asortiman ribljih jela u “Peers-u” je bogat: krudo i sibas, tataki, hobotnica sa sosom od pečene paprike, i, naravno, brojni morski delikatesi, od kojih bismo posebno izdvojili jastoge — ne zaboravite da uz njih naručite čašu dobrog belog vina.
Restoran blizu Ade “Gušti mora”, takođe izdvojen od strane vodiča “Mišelin”, preko 20 godina svakodnevno služi svežu jadransku ribu i raznovrsne morske plodove. Enterijer podseća na veliki udobnu seosku konobu. Na meniju su lignje, dagnje, jastozi, tartar od kozica i klasika svih ribljih restorana — salata sa hobotnicom.
Još jedan beogradski lokal sa višedecenijskom tradicijom koji se nalazi u tihoj vračarskoj ulici. U “Bevandu” idemo na ostrige, bujavez (francusku supu, koju ćete retko pronaći u beogradskim restoranima) i proširenje gastronomskog ribljeg iskustva — ovde možete probati, na primer, škarpinu i san pjera.
Ako ste za jednostavno dobro spremljenu ribu — “Bastion 2” je vaš izbor, možda i najbolja ponuda u Beogradu, kad uporedite cenu i kvalitet. Sve ono osmovno što vam padne na pamet, tu je: rižoto sa kozicama, školjke, lignje, a stalni posetioci posebno hvale ovdašnju riblju čorbu.
Poznati riblji restoran kod Pančevačkog mosta na onoj obali Dunava. “Konoba” je najpre poznata po idealnoj ribljoj čorbi — sumnjamo da ćete bolju pronaći u Beogradu, a i po specijalitetima — ribljem gulašu i paprikašu. A možete uživati i ribljim filetima, recimo, somu ili grgeču.
Nismo zaboravili ni na Zemun — restoran “Tri ribara” je mali, ali zato pristupačan, a odlične kuhinje. Ovde uglavnom spremaju rečnu ribu: soma, smuđa i šarana (njega posebno preporučujemo). U “Tri ribara” riblja čorba košta svega 250 dinara.