Iz Beograda ili Novog Sada u jednom danu: gotovo besplatan kulturni program u Čačku Vredi li verovati lokalnim šalama koje pozivaju da napustite grad jednom zanavek?

Nakon svega par sati vožnje od prestonice možete se naći u muzeju na otvorenom: po uličicama se kriju brojne rimske ruševine; u šetnji ćete naleteti na muzej verovatno najpoznatije srpske slikarke; po celom gradu skrivena su “uskršnja jaja”. Čačak je pravi grad za obožavaoce ulične umetnosti koji su proučili sve murale u svom gradu i poznaju svaki zid na Bežanijskoj kosi.

Broj lokacija za razgledanje je trocifren, tako da sami birate intenzitet programa — a mi smo murale sabrali u poseban rils.

Tekst, fotografije: Ženja Tiškevič


 

Kako stići:

Iz Beograda: autobus “Autoprevoz Čačak”. Vreme u putu: 2 sata. Cena: oko 1200 RSD.

Iz Novog Sada: autobusi različitih kompanija. Vreme u putu: od 4 sata. Cena: od 1290 RSD.

Šta videti:
Osnovni program

Murali kod autobuske stanice

Kulturni program počinje čim kročite iz autobusa: na silosu je oslikan ogromni apstraktni mural. Sledeći komad ulične umetnosti se nalazi u Hajduk Veljkovoj 30, a odatle krećete u Braće Glišić, gde ćete videti čak tri murala: “Zaječarsko” pivo na zgradi broj 4, stilizovana ptica u broju 6 i slika sa verskim motivima na adresi Braće Glišić 13/8. Činjenica da se jedan do drugog nalaze toliko raznovrsni radovi nagoveštava da vas i nadalje čekaju apsolutno različiti teme, stilovi i veličine. Zato je zanimljivo šetati gradom, razgledati i nagađati kakav ćete mural videti iza sledećeg ćoška.

Cena: besplatno

Kulturni centar

Modernističku zgradu je projektovao zagrebački arhitekta Lujo Šverer. Gradska uprava je planirala izgradnju još 1950-ih, međutim centar je otvoren tek 1971. Dvospratno zdanje sa trakastim ostakljenjem na glavnoj fasadi ima površinu od oko 4.000m². U centru se stalno održavaju različite izložbe, ponekad i nekoliko istovremeno. U holu zgrade se nalazi najveći fikus na Balkanu, odrastao u zatvorenom prostoru, njegova visina je 38 metara, a da biste videli njegovu raskošnu krošnju, obavezno se popnite na sprat.

Cena: besplatno

Rimske terme

Prolaz ka samim ruševinama je otvoren samo utorkom i čevrtkom od 9 do 15h. Ako ste se našli u Čačku nekog drugog dana, nije strašno: popijte kafu u hotelu “Beograd” i nonšalantno zamolite konobara da vam pokaže terme. Kad je vreme lepo, tražite sto u bašti. Čestitamo, apsolutni ste dobitnik i možete popiti jutarnju doze kofeina sa pogledom na Rimske terme! Nakon posete Sremskoj Mitrovici i Nišu, ovaj objekat se može učiniti manjim i manje zanimljivim, ali zato nije izolovan, niti se nalazi iza zidova.

Cena posete termama: besplatno

Umetnička galerija „Nadežda Petrović”

Na 10 minuta hoda od terma se nalazi muzej najpoznatije srpske slikarke. Rodila se i provela prvih 7 godina u Čačku. Nažalost, u galeriji nema previše slika same Nadežde, ali se zato održavaju privremene izložbe lokalnih umetnika.

Cena: 100 RSD

Narodni muzej Čačka

Otprilike prekoputa galerije. Ovde možete obići Konak Jovana Obrenovića. Stalna postavka je podeljena na tri celine: period od praistorije do kasnog Srednjeg veka, crkve i manastiri regije, ratovi i ustanci 1804–1941.

Cena: 200 RSD, besplatni ulaz za članove Međunarodnog saveta muzeja (ICOM) i Muzejskog društva Srbije.

Napredni program

Spomen-park borbe i pobede

 Na oko 40 minuta opuštenog hoda od centra grada,na obroncima planine Jelice se nalazi memorijalni kompleks. Podignut je u čast 4.560 palih boraca NOVJ i žrtvama fašizma iz Čačka i okoline stradalima tokom Drugog svetskog rata. Arhitekta Bogdan Bogdanović je projektovao džinovski megaron od tri kapije. Kroz krov se vidi nebo — nagoveštaj slobode. Mauzolej je takođe izuzetno precizno lociran: ako kroz kapiju nacrtate misaonu liniju, pokazaće gde izlazi sunce na dan zimskog suncostaja. Taj dan se povezuje sa smrću i ponovni rođenjem. Na taj način autor simbolički upućuje duše poginulih ka večnom životu.

Cena: besplatno
Cena taksija iz centra grada: 300–400 RSD

Gradski murali

Počev od 2015., u Čačku se svake godine održava međunarodni festival DUK, koji pretvara Čačak u centar ulične umetnosti na Balkanu. 2023. oslikan je 100. mural. Umetnošću je prošaran ceo grad, a puna mapa sa preciznim lokacijama ne postoji. Međutim, moja saputnica Jevgenija Jermolova je snimila video od 15 lokacija. Ako ćete pratiti njen put, pažljivo gledajte okolo: murali se često nalaze na susednim zgradama.

Cena: besplatno

Program za nepopravljive entuzijaste

Pred put procenite vreme, sopstvene mogućnosti i snage!

Spomenik u selu Ostra

Odmah po dolasku na autobusku stanicu u Čačku kupujete jutarnju kartu do Ostre. Autobus putuje oko pola sata. Treba da zamolite vozača da stane kod spomenika u Ostri i da vas pokupi kad se bude vraćao. Ako uradite sve kako treba, imaćete oko 10–15 minuta za razgledanje Spomenika Hrabrosti i opušten povratak u Čačak. Ili ćete morati da pešačite 7 km do sela Mrćajevci, kako biste se autobusom u 12.30 vratili za Čačak, ili da stopirate.

Spomenik je podignut u znak sećanja na poginule borce Čačanskog Partizanskog odreda. Za razliku od većine drugih spomenika, sastavljen je od komada poliranog aluminijuma, pa će vreme i sunčeva svetlost uticati na doživljaj. Oblik Spomenika Hrabrosti podseća na bljesak ili varnicu, unutar koje se vide ljudske figure.

Cena karte: oko 300 RSD

Gde popiti kafu:

Hotel Beograd

Lokal se nalazi u samom centru Čačka, a iz letnje bašte se vide ruševine Rimskih terma. Zgodna lokacija među znamenitostima za kafu, a možete i ručati — u tom slučaju zamolite za sto u sali za ručavanje sa lepim vitražnim prozorima.

Gradsko Šetalište

Gde jesti: 

Kafana “Car Lazar”

Najstarija kafana u gradu, osnovana 1883. 1903. je renovirana uz očuvanje originalnog enterijera. Akcenat je na tradicionalnim jelima od mesa, ali ćete pronaći na meniju i ribu, i morske plodove. Porcije su ogromne! Ujutru se služi doručak, ako ne miste da krećete u turistički pohod praznog stomaka.

Dr. Dragiše Mišovića, 46