Gde popiti kafu u Beogradu Glavne lokacije sa specijalitet kafom. Januar 2024.
Kultura specijalitetne kafe stalno se razvija, poslednjih par godina u Beogradu se otvorilo desetine kafića koji brižno mare za kvalitet napitka i nude alternativne načine njegove pripreme, a ponekad imaju i sopstvene pržionice.
“Pržionica” se nalazi u bivšoj industrijskoj zoni i jedna je od prvih specijalizovanih kafeterija u Beogradu u kojima možete kupiti kafu u zrnu, a i uslužno je ispržiti. Atmosfera u lokalu je zaista opuštena: mašina za prženje kafe nalazi se u dubini sale, barista redovno organizuje improvizovanu degustaciju kafe (“kaping”), dok je letnja bašta skoro uvek puna gostiju sa psima.
Jedan od najnaprednijih kafića u Beogradu nalazi se u skromnom paviljonu na Zemunskoj pijaci. Ali nemojte suditi po izlogu, “Fuka” raspolaže sopstvenom pržionicom, selekcijom kafa koje možete kupiti za svoj dom (asortiman se menja skoro svakog meseca), a najraznovrsniju alternativu (filter, prelivanje i hladno pripremljena kafa) možete popiti uz sveže pecivo. Takođe, na meniju su kombuča i napici na bazi mača čaja.
D59B je jedna od najmodernijih kompanija za prženje kafe u Beogradu, sa odličnim kafićem u centru grada. Zidovi obloženi ciglama, bele pločice, minimalistički nameštaj i redovni DJ setovi vikendom čine ovo mesto pljunutim Berlinom. Izbor kafe je raznovrstan: filter, prelivanje, kemeks, kao i hladno pripremljena kafa (cold brew), koja se prodaje u simpatičnim brendiranim flašicama. Kad smo kod flašica, ovde možete naručiti i pivo.
U zgradi zatvorenog hotela na Savskom vencu nalazi se jedna od najupečatljivijih lokacija za ispijanje kafe. Ne tako davno, tim entuzijasta je iznajmio prostor u prizemlju hotela kako bi otvorio simpatičan lokal sa dobrom kafom i kroasanima. U blizini “Hotela Beograd” radi i pržionica istog tima. Na listi kafa, osim klasike, pronaći ćete i alternativu, uključujući i možda najbolju filter kafu u gradu. Ipak, glavni cilj dolaska u kafić su idealni kroasani koji se ujutru peku pred posetiocima.
Doslovno kiosk, ovaj kafić primer je beogradskog minimalizma: raskošni vitražni prozor u starinskoj zgradi u stilu ar deko. Pošto vreme u Srbiji skoro pa uvek dozvoljava da se smestite u bašti, sjajno je početi dan ispijanjem kafe za stolom na trotoaru ispred kioska. Kafa se ovde sprema od zrna specijalitetne klase, dok su na spisku napitaka i sezonski kafeni kokteli. Uveče se u “Kiosku” takođe služe šampanjac, alkoholni kokteli i rakija.
Elegantni minimalistički kafić u skandinavskom stilu. Očigledan razlog za posetu jeste veliki izbor alternative: kemeks, filter kafa, pripremljena hladno, ili tehnikom prelivanja. Manje očigledna, ali još uvek bitna prednost jeste to što je pušenje zabranjeno, i što je za rad na laptopu izdvojen dugački sto sa nizom utičnica iza njega.
Simpatičan kafić u Starom gradu kao da je namenjen isključivo ljubiteljima «dripera» V60 i filter kafe. Tim je posvetio mnogo pažnje detaljima: recimo, posuđe je 100% ručno rađeno. Na meniju, osim klasike na bazi espresa i njegove alternative, ima i kafenih koktela, dezerata i sendviča, dok izvanredna selekcija čajeva dođe kao šlag na tortu.
Prelep kafić na Savskom Vencu. Lokal sa atraktivnim enterijerom u loft stilu, muralom koji je oslikao umetnik Lazar Piljojčić i manjom zajedničkom radnom prostorijom u suterenu. Ovde spremaju klasičnu kafu na bazi espresa, domaću kafu, kao i niz nesvakidašnjih ceđenih kombinacija. Na primer, Healthy Mix od cvekle, jabuke, šargarepe i narandže.
Kafić na Dorćolu sa upečatljivim enterijerom. Za dekor je poslužilo mnoštvo starinskih stvari: fotelje i stolice u stilu 1970-ih, preslatki lusteri sa abažurom od šarene tkanine i plejer za vinilne ploče. Na meniju su klasični kafeni napici na bazi espresa, domaća kafa poslužena u džezvi, espreso-tonik i espreso-martini, plus kombuča i zanatsko pivo.
Spešlti kafić nadomak Slavije. Prostrani lokal sa brutalističkim enterijerom u industrijskom stilu i pažljivim odnosom prema kafi. U ponudi je kafena klasika na bazi espresa ali i alternativa: hario V60, aeropres i cold brew. Osim kafe na meniju su se našli i domaći ledeni čaj i ceđeni sokovi.
Majušni kafić na Dorćolu suzdržanog enterijera ali zato ogromnog izbora kafe. Ovde ima kafene klasike, alternativne i spešelti kafe, kafe u zrnu pa i opreme za spremanje filtera u kućnim uslovima. Privlače pažnju i flaširani napici, na primer kombuča.
Kreatori minimalističnog kafića u centru grada, Rada i Ivan, su u svojem projektu objedinili ljubav prema kafi i savremenoj umetnosti — ne prave samo espreso od svojeručno isprženih kafenih zrna već i organizuju manje umetničke izložbe. A ne morate ni da pijete kafu: u ponudi su takođe čaj, kakao, smuti i pivo.
Simpatičan lokal na Dorćolu, koji je otvorio tim moskovskog kafea “8/25”. Mesto sređeno u minimalističkom skandinavskom stilu konceptualno balansira između kafića i bara, ovde ne služe samo klasiku na bazi espresa, napitke od kafe (probajte idealni moskovski raf sa lavandom ili vanilom) i mača čaj, već i alkohol, uključujući sjajne koktele: od klasičnog Aperol šprica sve do Barbi džin tonika sa malinom.
Kafić ,,Holy Beans” toliko je malen da ga je teško primetiti, ali svakako vredi svratiti: imaju ozbiljan stav prema kafi, koriste čistu arabiku iz Brazila i pružaju izbor singl oridžin kafe (privremeno povučene iz prodaje zbog manjka potražnje, ali se nadamo brzom povratku). Osim klasičnih napitaka na bazi espresa, tu su i autorske varijacije, na primer ,,Dirty Macha Latte” ili ,,Hangover Coffee”. Zaljubili smo se u lokal zbog preslatkih čaša i maca koje su ovde bukvalno svuda.
Jedan od prvih spešlti kafića u Beogradu otvoren 2014. godine. Sam lokal nije velik i uređen je funkcionalno i jednostavno. Najveća vrednost lokala jeste sopstvena mašina za prženje kafe, ali naravno i napici koji se ovde spremaju. Od posebno zanimljivog probajte “cold brew” (crni ili sa mlekom), a onda ponesite sveže prženu kafu kući.
Jedan od najlepših kafića u gradu radi u okviru istoimenog salona nameštaja na Novom Beogradu. “Gir Café’ je i kafić, i bar: preko dana ovde možete popiti šolju dobre kafe, jednu od autorskih limunada ili ceđeni sok i prezalogajiti kroasan ili sendvič. Uveče dolazimo ovde po koktele: na meniju ima i klasike, i autorskih napitaka u elegantnim čašama. Plus, moramo posebno izdvojiti enterijer: ovo je maltene muzej aktuelnog minimalističkog dizajna.
Minimalistični kafić u skandinavskom stilu na dva koraka od Hrama Svetog Save. Kao glavni ukrasi enterijera služe ogledalski barski sto i brutalni betonski plafon. Ovde je odličan izbor kafe od zrna klase specialty, imaju čak i espreso tonik, i drip kafu. Uz to u ponudi “Koppa” su se našli nekoliko desetina vrsta čajeva, ceđeni sokovi, kraft pivo, rakija, kao i sprave za pripremu čaja i kafe kod kuće.
Komotni kafić sa specijalitet kafom od tima “Artist”. Ovde je sve ozbiljno: lokal zauzima odvojenu kuću, na meniju je kvalitetna kafa, veliki je izbor kućne opreme i uređaja, a tu je i neobično posuđe i pozitivni grafiti na zidovima.
Kafić (zapravo, ovo je manji lanac) pripada jednoj od najstarijih kafenih kompanija u Srbiji “Mileks”, koja proizvodi i prodaje kvalitetna zrna — klasiku i specijalitet. Ovde možete ne samo da popijete kafu (između ostalog spremljenu u pesku) već i da kupite sve što je potrebno za spremanje napitaka kod kuće, tj. opremu i posuđe.
Kafić sa pržionicom na Vračaru. Enterijer je zaista ispunjen stilom — u dvorištu je čak smeštem japanski vrt, veliki je izbor klasičnih i alternativnih napitaka, a i zasićujućih doručaka. Tim takođe prži i prodaje kafu za poneti, a u asortimanu su se našle i kapsule za Nespresso.
Veći prostrani kafić dobre pržionice iz Rusije (lanac je takođe predstavljen u Tbilisiju). Enterijer lokala je surov, pa čak i brutalan, sa ciglanim zidovima, barskim stolom od betona i minimačističkim nameštajem. Na meniju ćete naći sjajnu selekciju specijalitet kafe, uključujući i alternativu.